Rosyjski strzał w stopę?

Powszechnie się uważa, że dyplomacja rosyjska prowadzona jest na poziomie mistrzowskim. Rosyjsko-amerykańskie utarczki wokół tarczy rakietowej sprzed kilku lat porównywano do partii szachów, w której zwycięzcą został Kreml. Jednak ten szachista czasem popełnia błędy.

Według mnie takim błędem jest obecna reakcja Rosjan na szczyt czeczeński odbywający się w Polsce.

Po pierwsze wskutek nakazu zatrzymania Zakajewa od wczoraj wszystkie media wspominają rosyjskie zbrodnie, jakich dopuszczono się na Kaukazie. Przypomniano też zabójstwo Litwinienki, który był przyjacielem Zakajewa. Wizerunkowo Rosja odnosi więc całkowitą klapę. Polska i po części Unia Europejska stawia coraz głośniej pytanie dlaczego podczas gdy za 8 tysięcy ofiar przed trybunałem w Hadze stanął Miloczewić, przed owym trybunałem nie staje Putin, który odpowiedzialny jest za zabicie 250 tysięcy cywilów w Czeczenii. Polecam zdjęcia zamieszczone tutaj i od razu uprzedzam, że są naprawdę drastyczne.

Po drugie jeśli by wierzyć, że Rosji faktycznie zależy na zbliżeniu z Polską nakaz na pewno tego nie ułatwia. Nie sądze by ktokolwiek w rosyjskich władzach wierzył, że nakaz skończyłby się faktycznie deportacją. Scenariusz jest dobrze znany: sprawa Zakajewa trafi do sądu, organizacje czeczeńskie pokażą raporty Human Rights Watch i AI świadczące o spreparowaniu dowodów ze strony Rosjan, będzie prośba o wsparcie podobnymi dokumentami z Wielkiej Brytanii i Zakajew zostanie wypuszczony. W dyplomacji ochłodzi się pomiędzy Ławrowem a Sikorskim.

A może nie jest to strzał w stopę? Może Rosjanie są naprawdę arcymistrzem szachowym, który wie, że poświęcając teraz figurę, kilka ruchów dalej wygrają tę partię? Ma ktoś z Was pomysły jakie będą kolejne skutki wypuszczenia Ahmeda Zakajewa?

00

Comments

SzyderczyCyc pisze:

Piątek jest, na bank ktoś wypije i będą tęgie rozkminy polityczne 😀

Pytanie naprawdę ciekawie postawione.
Jeśli już to jest to element gry między Niemcami a Rosją, być może cześć wewnątrzrosyjskiej gry o Kaukaz. Polska nie ma już żadnego znaczenia jako podmiot. I jeśli może o coś chodzić, to może o temat zastępczy w czasie kiedy będą rozgrywać swoją partię – na zasadzie, gdyby jakimś dziwnym zbiegiem okoliczność polski rząd chciał się wychylić – będzie odpowiedź “a wy chronicie terrorystów” – czyli tak naprawdę o pogorszenie stosunków z Polską, mając alibi “bo my się staraliśmy je poprawić, ale nie wyszło i każdy rząd w Polsce to rusofoby”

teo pisze:

Luzna fantazja: w zwiazku z renegocjacja kontraktu gazowego i doniesieniach mediow w Rosji o niekorzystnej ofercie dla umilowanych i chetnych do pojednania Polakow, czesc rosyjskiej opinii publicznej zacznie zastanawiac sie, czy rzeczywiscie ta “odnowiona” przyjazn wspolgra chamska oferta gazpromu. Wtedy pojawia sie opinie, ze jednak Polacy nie sa tak bardzo przyjazni, skoro zezwalaja na zjazd terrorystow, ktorzy mordowali Rosjan i nie zgadzaja sie na ekstradycje. Efekt: Polacy nie sa az tak bardzo przyjazni, zeby naciskac na gazprom w sprawie wysokosci stawek za gaz.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.