Apache – lekki, szybki, przyjemny…

No chyba, że w wydaniu wraz z dystrybucją Ubuntu Linux. No ręce można załamać. Apache to serwer WWW; najpopularniejszy na świecie właśnie przez swoją szybkość i małe wymagania odnośnie zasobów. Bywa i tak, że na jednym serwerze Apache hostowane są dziesiątki tysięcy stron i wszystko działa bez zarzutu.

Ja tymczasem mam w systemie Apache’a zainstalowanego dla jednej strony i to testowej odpalanej raz na jakiś czas, gdy na niej pracuję.

I robię to tak: uruchamiam apache (sudo /etc/init.d/apache2 start), uruchamiam bazę MySQL (sudo /etc/init.d/mysql start) i wchodzę przeglądarką na localhosta, gdzie wyświetla mi się podstawowa instalacja WordPressa.

I ile taki apache po mniej więcej pół minucie pracy może zająć RAM-u? Sami popatrzcie, bo nie uwierzycie.

wszystkie procesy apache podświetliłem na żółto

wszystkie procesy apache podświetliłem na żółto

Pięknie, prawda? Podliczając łącznie wszystkie procesy po pół minucie pracy (nie, że np pracował 4 dni i nazbierał śmieci) zajmują 154,3 MB.

Dodam, że zwykłe odświeżenie strony (bez skryptów php w sobie) sprawia, że apache pracuje 7-8 sekund zajmując całą moc obliczeniową procesora.

Zwyczajnie zaczyna mi być wstyd, że używam Ubuntu.

00

Comments

Paweł pisze:

To że nie potrafisz skofnigurować apacha, nie znaczy, że wstyd jest używać Ubuntu.

Konrad Karpieszuk pisze:

nie mam na to czasu i checi. uzywalem wielu dystrybucji i w kazdej jedyne co musialem zrobic to wlaczyc apache ze standardowej instalacji i po prostu dzialal.

po slackware moge sie spodziewac, ze po instalacji musze sobie jeszcze programy konfigurowac, ale Ubuntu jest niby uiser-friendly i do maksimum prosty.

Paweł pisze:

Ubuntu może i jest jak to określasz “uiser-friendly”, ale zauważ, że zwykły user nie interesuje się serwerem www na własnym komputerze 😉

A jeśli już się interesuje, to powinien wiedzieć z czym to się je.

Konrad Karpieszuk pisze:

heh, no to co radzisz, co mam zrobic? 🙂 bo szczerze to pojecia nie mam skad takie zachowanie apache. zawsze byl lekki i latwy. tylko tutaj na starcie bierze ponad 100 mb ramu i dziala jak slimak

John Doe pisze:

Ubuntu – ze starego afrykańskiego narzecza oznacza: “Nie potrafię zainstalować Debiana”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.