Mam dla ciebie zadanie. Poniżej przeczytasz za chwilę pewną liczbę. Chce byś przeczytała tę liczbę na głos, raz, odwrócił wzrok i z pamięci ją powtórzył.
Oto ta liczba: 7172580
OK, udało się. Teraz jeszcze jedna liczba.
7856251212
Tym razem się nie udało. Musimy przynajmniej raz podejrzeć by dokończyć recytację.
Skąd o tym wiem? W 1955 roku pewien psycholog, który nazywał się George Miller zaobserwował pewną ważną cechę naszej pamięci krótkotrwałej: mieści ona średnio do siedmiu obiektów, które możemy zapamiętać. Pierwsza liczba składała się z siedmiu cyfr, a druga z dziesięciu. Niby niewielka różnica, ale ta druga jest już poza pojemnością naszej krótkotrwałej pamięci.
(Tak naprawdę nie jest to dokładnie siedem: Miller mówił o “siedem, plus/minus dwa”: niektórzy z nas potrafią zapamiętać w ten sposób do dziewięciu rzeczy, ale najsłabsi nigdy nie mają gorszego wyniku niż pięć).
Dlaczego to ważna cecha? Myślę, że każdy powinien poznać pojemność swojej pamięci krótkotrwałej (na przykład wypisując sobie kilka różnie długich liczb i sprawdzić, które może na szybko zapamiętać, a których nie) i być świadomym, że to nasz limit.
Dlaczego? Na pewno miałeś taką sytuację: siedziałeś lub siedziałaś na wykładzie, profesor mówił, i wszystko wydawało się tak oczywiste, że myślałaś: nie muszę tego zapisywać. Uczyłeś się z książki jakichś nowych rzeczy i wszystko tak prosto wchodziło do głowy, że czułaś, że im dalej idziesz w książkę tym więcej wiesz.
Niestety, w twojej pamięci krótkotrwałej zawsze było nie więcej niż 7 (+/-2) ostatnich przyswojonych faktów. Poprzednie wszystkie na bieżąco wylatywały z twojej głowy zostając w niej na średnio tylko 12 sekund.
Nie wierzysz? Nie podglądaj i spróbuj ponownie powiedzieć pierwsza liczbę z tego wpisu, tę, która była taka łatwa. Niech zgadnę: pamiętasz tylko, że zaczynała się na siedem? 😉
Dlatego też: gdy tylko uczysz się czegoś, gdy przyswoisz ilość faktów mieszczącą się w twojej pamięci krótkotrwałej, zanotuj to, bo za dwanaście sekund już o tym zapomnisz.
Zasada odkryta przez Millera dotyczy nie tylko liczb ale wszystkiego co jest kwantem wiedzy. Raz: siedem obiektów, dwa: plus minus dwa, trzy: George Miller, cztery: 1955, pięć: 12 sekund. Tyle rzeczy na pewno jeszcze pamiętasz, ale jeśli je wszystkie chcesz pamiętać jutro i za tydzień, zrób z tego (blog)notkę.
Dodaj komentarz