Czy z WordPress 3.1 zniknęły Własne Pola (Custom Fields)?

Dzieje się w sieci, to czego się spodziewałem: od czasu wydania WordPressa w wersji 3.1 na różnych forach trafiam na pytanie “gdzie się podziały “Własne Pola”?”. Czy zostały usunięte?

Odpowiedź brzmi: nie, zostały jedynie ukryte. Oto szybka instrukcja jak je ponownie pokazać.

Będąc w trakcie edycji wpisu lub strony spójrz w prawy górny róg ekranu. Zobaczysz tam odnośnik “Opcje ekranu” (Screen Options). Kliknij w nią i zobaczysz specjalne menu, w którym można wybrać co chcemy aby wyświetlało się, a co nie. Włącz w tym miejscu “Własne pola”, a znów pojawią się pod polem dodawania treści wpisu.

Obrazkowo wygląda to tak:

Jak włączyć własne pola w WordPressie?

Jak włączyć własne pola w WordPressie?

Wraz z WordPressem 3.1 ekrany edycji wpisów zostały uproszczone. Zniknęły (zostały ukryte, bowiem tak naprawdę nadal istnieją i działają) nie tylko owe własne pola, ale i Wypis (Excerpt) i kilka innych rzeczy. Choć moje wtyczki silnie wykorzystują custom fields, to jednak jestem zwolennikiem ich ukrycia.

Przeciętnemu użytkownikowi nie są do niczego potrzebne, a jedynie sprawiają wrażenie, że WP jest trudny. Dopiero dzięki wtyczkom je wykorzystujemy. Tu właśnie pojawia się zgrzyt w postaci coraz częstszych pytań jak mam sobie włączyć te pola / wtyczka nie działa bo ich nie ma. Jednak wierzę, że twórcy wtyczek z czasem dostosują się do nowych warunków.

Jak? Wykorzystując tak zwane ‘custom meta box’. Tu możecie sobie o tym poczytać, a ja się przygotowuję powoli do opisania jak to zrobić szybciej, wygodniej i ładniej.

00

Comments

ewa pisze:

Dzięki za to!! Wielka pomoc!

Kamil pisze:

Dzięki Ci wielkie za wpis.

maetamorphosis pisze:

Piwo za ten wpis!

Konrad Karpieszuk pisze:

trzymam za slowo 😉

Elektryk pisze:

Uff a tak się wkurzałem dlaczego nie mam dostępnej opcji custom fields 🙂

Kami pisze:

Przydało się. Dzięki.

marcin pisze:

dzieki za informacje :-))

m. pisze:

a gdzie się podzial custom fields w wordpress 3.4.1 ???

dexterxx pisze:

Wtórna ślepota poraża… 😉

koshin pisze:

Mi nie zniknęła możliwość wprowadzenia wartości we własne pola, problem mam z tym, iż mogę wprowadzić tylko jedną wartość jednocześnie, wcześniej mogłem dodać kilka pól i dopiero wtedy zaktualizować/zapisać wpis, teraz co każde pole muszę to robić -czy jest sposób aby to naprawić ?

ebooki pisze:

U mnie to samo jak u koshin. Po wprowadzeniu danych do własnego pola w ” Dodaj nowe własne pole: ” nie pojawia się ta wartość w polu wyżej. Jedynym rozwianiem pozostaje zapis, ale przecież nie oto chodzi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.