Nie było żadnych zamachów w moskiewskim metrze

Takie przynajmniej przeświadczenie może mieć przeciętny mieszkaniec Rosji.

Gdy dziś rano usłyszałem w TVN24, że doszło do dwóch wybuchów w moskiewskim metrze, odruchowo przełączyłem na kanał PTP Planeta (czyt. RTR Planeta). To rosyjska publiczna stacja, coć w rodzaju naszego TVP. Skąd więc, jak nie stamtąd mógłbym mieć wiadomości o zamachu z pierwszej ręki.

Przełączyłem, a tam telewizja śniadaniowa jak co dzień.

OK, że Rosjanie są już przyzwyczajeni do zamachów i nie robi to na nich większego wrażenia (ale podejrzewam, że gdyby coś takiego zdarzyło się w Polsce nawet nasz TVP1 przerwałby zapewne normalną ramówkę, a przynajmniej dodał czerwony pasek na dole ekranu).

Jakkolwiek, przynajmniej w wiadomościach na PTP powinni coś na ten temat powiedzieć. Co rano co godzinę są na tym kanale dwa rodzaje wiadomości: o pełnych godzinach wiadomości (Vesti), co się dzieje na świecie i w kraju i po 5 minutach zaczyna się Vesti Moskva tylko o wydarzeniach w stolicy kraju.

Zaczęły się normalne wiadomości: dowiedziałem się, że gdzieś w Rosji jest powódź (informacja została podana jako pierwsza, więc chyba jest najważniejsza), potem relacja z jakiejś budowy, potem jak zwykle prezydent (to taki rosyjski folklor: tam nie ma wydania wiadomości, w których by nie pokazali wodza narodu; co więcej około 18.30 jest całe wydanie dedykowane tylko jemu, nic dziwnego, że ma tak duże poparcie), potem kilka innych informacji. O zamachu w metrze nic, choć minęły od niego już ponad dwie godziny, a polskie TVN24 i TVP.INFO nie mówią o niczym innym jak właśnie o nim.

Jeszcze bardziej zdumiewające było dla mnie to, że Vesti Moskva w ogóle nie zostały wyemitowane. A to przecież serwis informacyjny o tym co właśnie dzieje, się w stolicy.

Teraz leci jakiś program o cerkwiach. Cenzura jak nic. Ciekaw jestem tylko dlaczego. Albo zdecydowano by nic o tym nie mówić, ze względu na skutek polityczny i ryzyko spadku poparcia dla rządu, albo… Rosjanie zdają sobie sprawę, że terrorystom zależy na stworzeniu grozy także za pośrednictwem mediów i zdecydowano, że przynajmniej w ten sposób zmniejszą ich sukces.

Aktualizacja: właśnie zaczęło się główne wydanie Vesti i w nim już o zamachach mówią. Ale refleks mają dość słaby, minęło 5 godzin od wybuchów.

00

Comments

Przemo pisze:

Rosja, to taka Polska, tylko z ponad 20letnim opóźnieniem. Dobrze, że u nas jest jak jest.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.